Istorie Decembrie 30, 2011

Biserica „Naşterea Maicii Domnului” Trestiana este o bisericuţă de cimitir la marginea dinspre nord a municipiului Dorohoi (cartierul Trestiana).

A fost construită între anii 1879 - 1888, între ctitorii ei numărându-se preotul Iordache Romanescu, proprietarul Teodor Calimachi, C. Ananiescu, I. Tănase, Ilie Ciubotaru şi alţii. La vremea respectivă Trestiana era un sătuc cu vreo 30-40 de case, care aparţinea de comuna Broscăuţi. Treptat, satul a crescut, iar oraşul Dorohoi s-a extins şi el, încât cele două aşezări s-au unit, Trestiana devenind prin anii 1960 cartier de case la marginea Dorohoiului.

Temelia şi soclul bisericii din Trestiana sunt din piatră, pereţii din cărămidă, iar acoperişul din tablă zincată. Forma arhitecturală a bisericii este de navă, în partea de sud fiind un mic pridvor (acesta a fost mărit şi pictat în 1999). Exteriorul bisericii, împreună cu clopotniţa şi anexa folosită ca bibliotecă parohială, au fost complet renovate în vara anului 2010, cu sprijinul doamnei Mirăuţă Mariana şi al domnului Luca Ioan, fii ai parohiei, precum şi al altor enoriaşi.

Din lista preoţilor care au slujit la această biserică fac parte:

• Pr. Iordache Romanescu (1888 - 1894)
  • Pr. V. Isăceanu
  • Pr. Alexandru Sandovici (1909)
  • Pr. Eugen Rotărescu
  • Pr. Constantin Stoleru
  • Pr. Emil Ciomârtan (1976 - 2002)
  • Pr. Georgel Chichioacă (2003 - în prezent)